Ból zawsze towarzyszy każdej ingerencji medycznej która narusza tkanki człowieka. Jest on odczuciem odbieranym bardzo indywidualnie. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić co będzie dla danego pacjenta bolesne, a jeśli tak to w jakim stopniu.

Tuż po zabiegu operacyjnym pacjent otrzymuje regularnie leki przeciwbólowe co jest istotne dla prawidłowego samopoczucia i komfortu na tym etapie leczenia.

Opuszczając szpital większość pacjentów po operacji nosa nie odczuwa silnego bólu. Zaleca się aby osoby bardziej wrażliwe w stałych odstępach czasu dalej przyjmowały zaproponowany lek przeciwbólowy. Zwykle jednak wystarczająco skuteczny jest paracetamol lub połączenie paracetamolu z kodeiną. Takie preparatu w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie rozrzedzają krwi co jest niekorzystne w okresie pooperacyjnym.

W pierwszych dniach po operacji nosa sporą niedogodnością jest pogorszona jego drożność spowodowana obrzękiem i zaschniętą wydzieliną. Jest to szczególnie odczuwalne w czasie snu i podczas jedzenia. Regularne stosowanie kropli do nosa, roztworów soli morskiej i odpowiednich maści może znacznie poprawić samopoczucie.