Dla wielu pacjentów (głównie kobiet) ważne jest, aby wiedzieć co zabrać do szpitala idąc na operację nosa. Warto zwrócić na tą kwestię uwagę, aby na miejscu nie denerwować się, że brakuje nam jakiejś rzeczy. Z drugiej strony co jest niezmiernie istotne okres pooperacyjny zaczyna się przecież już w szpitalu i dlatego warto wiedzieć co robić, aby wyniki operacji były jak najlepsze.

Idąc do szpitala na operację nosa należy zabrać:

 1. Dowód osobisty i dokumenty które otrzymałaś/otrzymałeś od lekarza.
 2. Wszystkie leki które na stałe przyjmujesz oraz te które przyjmujesz okresowo.
 3. Wyniki badań, jeśli nie zostały wcześniej dostarczone do szpitala.
 4. Warto zabrać telefon komórkowy choć nie jest to konieczne. W razie potrzeby szpital udostępni własny.
 5. Butelkę wody mineralnej, niegazowanej. Polecam też rurki/słomki które ułatwiają picie z opatrunkiem na nosie.
 6. Piżamę, najlepiej dwuczęściową rozpinaną, aby nie musieć ściągać jej przez głowę i tym samym dotykać nosa.
 7. Szlafrok też bywa przydatny.
 8. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe należy koniecznie zabrać okulary korekcyjne. Tuż przed operację należy ściągnąć soczewki kontaktowe i przez pewien czas nosić okulary. Obrzęk powiek, tkliwość okolicy oka czasami utrudnia zakładanie soczewek. Opatrunek zewnętrzny na nosie pozwoli bezpiecznie nosić okulary o ile nie są zbyt ciężkie i dadzą się założyć na osłonięty w ten sposób nos.
 9. Chusteczki higieniczne, płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne.
 10. Przybory do higieny typu żel do ciała, szczotka do włosów, pasta i szczoteczka do zębów….
 11. Klapki
 12. Niektórym przydaje się małe lusterko. Ciekawość swojego wyglądu po operacji jest duża!! W ten sposób można ją łatwo zaspokoić.
 13. Żel/emulsja do mycia twarzy bez spłukiwania. Jest to ważna rzecz ponieważ BARDZO niewskazane jest moczenie opatrunku na nosie po operacji!!!
 14. Woda termalna – pamiętając o uwadze powyżej.
 15. Balsam lub pamadka do ust. Po operacji usta są mocno spierzchnięte i wysuszone. Balsam trochę je nawilży.
 16. Gumki do włosów. Jeśli masz włosy średniej długości do operacji zwiąż je w kitkę lub koka. Jeśli masz długie włosy to lepszym rozwiązaniem są warkoczyki. Podczas operacji pacjent leży na wznak, dlatego warkoczyki stabilizują lepiej głowę.
 17. Spray na gardło (np. Larimax). Intubacja oraz utrudnione oddychanie przez nos powodują, że po operacji pacjenci czują suchość i ból gardła. Tabletki do ssania lub spay złagodzą w pewnym stopniu te dolegliwości.
 18. Często sugeruję, aby w okresie okołooperacyjnym przyjmować preparaty (tabletki) które zmniejszają ryzyko wystąpienia siniaków lub przyspieszają ich eliminację (np. Aescin, Troxeratio, Rutinoscorbin itp.)