Jedno z najczęściej zadawanych przez Pacjentów po operacji plastycznej nosa pytań dotyczy ryzyka przypadkowego zniekształcenia nosa podczas snu. Nos po operacji nie jest stabilny i należy chronić go przed urazami. Dotyczy to również nocy, kiedy śpiąc możemy nieświadomie zmienić ułożenie ciała lub niechcący zostać uderzonym przez  leżącego obok partnera.

W związku z tym warto zmodyfikować warunki w jakich będziemy spali po operacji plastycznej nosa, aby odpoczywać wydajnie i jednocześnie w sposób nie zagrażający efektom zabiegu.

Spanie po korekcji nosa – co Pacjentka/Pacjent powinien wiedzieć?

Z powodu obrzęku drożność nosa po zabiegu jest często obniżona. Może pogorszyć się dodatkowo w nocy z powodu zastoju krwi. Dlatego aby ułatwić spływanie krwi z operowanej okolicy a tym samym udrożnić nos i zmniejszyć obrzęk najlepiej spać z lekko uniesioną głową. Pozycję taką można uzyskać korzystając z większych lub dodatkowych poduszek.

W jakiej pozycji spać po korekcji nosa?

Twój nos będzie mniej narażony na uszkodzenia, jeśli po operacji będziesz spał/a na plecach. Spanie na boku a w szczególności na brzuchu niesie pewne ryzyko, że uciśnięty nos skrzywi się. Wielu osób obawia się też, że w nocy nieświadomie zmieni pozycję ciała. Łatwo przecież zasnąć na plecach, ale obudzić się z nosem w poduszce. W takich przypadkach rozważyć należy zakup specjalnej poduszki z wycięciem które wymusza właściwe położenie głowy.

Uwzględniając powyższe uwagi należy spać w pozycji, która nie powoduje dodatkowego bólu ani dyskomfortu. W przeciwnym razie nie wypoczniesz a Twoje zdolności do regeneracji osłabną.

Świetnym pomysłem jest przećwiczenie ww. zaleceń jeszcze przed operacją. Daje to możliwość przyzwyczajenia się do spania na plecach i poeksperymentowania z najlepszą konfiguracją poduszek w łóżku.

Po jakim czasie można spać nie martwiąc się o nos?

Pierwsze 2 tygodnie (a w szczególności pierwsze 7 dni) są krytycznym okresem gojenia nosa. Dlatego wydaje się, że optymalnym byłoby spać na wznak przez minimum 7 do 10 dni. Jeśli śpisz wygodnie na plecach z lekko uniesioną głową to taka pozycja powinna być stosowana nawet przez kilka kolejnych tygodni. Spanie na brzuchu jest zdecydowanie niezalecane przez okres 6 tyg. po korekcji nosa.

Noce to trudny czas…

Dla wielu pacjentów przez kilkanaście nocy po operacji nosa spanie z wielu powodów bywa niełatwe. Warto pamiętać więc o kilku rzeczach, które mogą uczynić spanie bardziej komfortowym: 

  • Dużo pij!

Przewody nosowe wysychają tuż po operacji; zbierają się w nich skrzepy i wydzielina co pogarsza oddychanie a tym samym utrudnia spanie. Obfite nawodnienie jest więc kolejnym kluczem do pomyślnego powrotu do zdrowia po plastyce nosa.

  • Śpij sama/sam!

Po plastyce nosa możesz być samolubna/y i nie dzielić łóżka ze swoim partnerem. Niezamierzony uraz spowodowany ręką partnera (lub łapą czworonoga) może zniszczyć pracę chirurga.

  • Nie unikaj leków przeciwbólowych!

Warto po operacji regularnie przyjmować zalecone leki przeciwbólowe które ułatwią odpoczynek i zaśnięcie.

  • Stosuj dłużej sztywny opatrunek!

Sztywny opatrunek pooperacyjny chroni nos nawet jeśli wywierany jest na niego pewien nacisk wynikający z nieoptymalnej pozycji w łóżku. Jeśli obawiasz się o nos po usunięciu opatrunku zewnętrznego (po 7-10 dniach) to lekarz może dać Ci sztywną szynę, którą będziesz zakładać tylko na noc w kolejnych tygodniach po operacji.

  • Unikaj używek!

Unikaj kofeiny, mocnej herbaty i alkoholu ponieważ mogą one pogorszyć jakość snu.

  • Jedz lekkostrawne kolacje!

Przed snem nie najadaj się nadmiernie ani nie oglądaj angażujących emocje filmów.

Bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj na własną rękę leków nasennych. Mogą one wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi przepisanymi substancjami.

Sen jest bardzo ważnym elementem okresu rekonwalescencji pooperacyjnej. Nie wahaj się więc skontaktować ze mną w przypadku jakichkolwiek pytań. Szkoda byłoby ryzykować wyniki dla czegoś tak błahego jak uszkodzenie nosa podczas snu.