Nadmierna ekspozycja na słońce jest ogólnie niekorzystna dla skóry. Szkodliwe promieniowanie UV może prowadzić do powstania plam słonecznych i przebarwień ale przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

W przypadku pacjentów po operacji plastycznej nosa nadmierna ekspozycja na słońce podwyższa ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz wydłuża czas pełnego powrotu do zdrowia. Ponieważ nos jest najbardziej wystającym elementem twarzy w sposób szczególny jest on narażony na promieniowanie słoneczne. Osobiście odradzam więc swoim pacjentom dłuższe przebywanie na słońcu po zabiegu operacyjnym.

Do najczęstszych problemów spowodowanych ekspozycją na słońce u pacjentów po operacji plastycznej nosa należą:

Nadmierny obrzęk – narażenie na ciepło po zabiegu może prowadzić do zwiększenia obrzęku. Ponieważ obrzęk występuje zawsze w pierwszych dniach po plastyce nosa, ekspozycja na słońce może prowadzić do nadmiernego i potencjalnie niebezpiecznego obrzęku nosa i twarzy.

Blizny – wystawienie blizn na działanie słońca może zaburzyć proces ich formowania i uczynić je bardziej widocznymi. Pomimo, że nacięcia skóry podczas operacji plastycznej nosa są bardzo niewielkie i zlokalizowane od „strony ziemi” to mimo to dobrze jest chronić nos przed słońcem i unikać wszystkiego, co pogarsza proces gojenia.

Pogorszenie efektów końcowych operacji – nos po operacji plastycznej jest dość delikatny, przez co ​​wszelkie powikłania i skutki uboczne mogą negatywnie wpływać na jego ostateczny wygląd. Dlatego najlepiej jest unikać słońca i zapobiegać konieczności wykonywania zabiegów rewizyjnych.

Jak długo należy unikać słońca po plastyce nosa?

Wracając do zdrowia po plastyce nosa, staraj się nie wchodzić na słońce przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. Da to twojemu nosowi i twarzy czas na rekonwalescencję i pozwoli uniknąć najpoważniejszych skutków ubocznym.

Przez kolejne 3 – 6 miesięcy (a nawet 1 rok) musisz chronić nos i twarz przed słońcem stosując krem z wysokim filtrem. Zapewni to całkowite wygojenie nosa i zabezpieczy blizny

Jak chronić się przed słońcem?

Noś czapkę lub sam daszek – to najlepszy sposób na osłonięcie twarzy przed słońcem. Po zabiegu zawsze noś czapkę z daszkiem na zewnątrz, zwłaszcza jeśli będziesz przebywał na słońcu przez dłuższy czas.

Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym gdy wychodzisz na zewnątrz. Zapewni to dobrą ochronę dla nosa ale również będzie korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Zapobiegniesz w ten sposób poparzeniom słonecznym, uszkodzeniom i wielu wyżej wymienionym problemom.