Cel zabiegu

Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosowej tak, aby ustawiona była w linii pośrodkowej nosa. Efektem zabiegu powinna być poprawa drożność nosa i tym samym łatwiejsze oddychanie przez nos.

U kogo zabieg korekty kształtu przegrody nosa?

Skrzywienie przegrody nos jest dość powszechne i nie każde kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Decyzje podejmuje lekarz laryngolog po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu. Septoplastyka wykonywana jest u osób ze skrzywieniem przegrody istotnie upośledzającym drożność nosa; u pacjentów z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, przed leczeniem wad zgryzu, u niektórych osób chrapiących oraz z obturacyjnym bezdechem śródsennym. Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła i może być przyczyną stanów zapalnych nie tylko zatok ale i gardła. Osoby ze skrzywioną przegrodą mogą mieć słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy. Poza wskazaniami czysto zdrowotnymi w wybranych przypadkach przegrodę nosa koryguje się również ze względów estetycznych w celu poprawy kształtu nosa zewnętrznego.

Zalecenia przedoperacyjne

Leki, których przed zabiegiem NIE NALEŻY przyjmować!

Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji plastyki przegrody nosa. Preparaty te zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (są to m.in. Acard, Polocard, Nurofen, Ibufen, Aspirin, Pyralgina, Ketonal itd). Podobne niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych takich jak Heparyna, Warfarin i Plavix (klopidogrel). Leków tych nie należy przyjmować, co najmniej 7 dni przed operacją. Jeśli leki te przyjmujesz na stałe skontaktuj się z Twoim lekarzem internistą, który zmieni je na „bezpieczne” odpowiedniki.

Na 14 dni przed zabiegiem nie przyjmuj również preparatów zawierających Ginko Biloba, olej lniany, tran z wątroby dorsza, czosnek, żeń-szeń, dziurawiec czworoboczny, witaminę A i E w dużych dawkach. Ogranicz picie zielonej herbaty!

 Jeśli potrzeba rozważ konsultacje u lekarza pierwszego kontaktu

W przypadku współistnienia nadciśnienia tętniczego bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem operacyjnym zbliżyć wartości ciśnienia tętniczego do normy. Jeśli cierpisz na inne choroby przewlekłe [np. choroby serca i naczyń wieńcowych, płuc (astma oskrzelowa), gruczołu tarczowego, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość itd.] lub przebyłeś poważną chorobę (np. zawał mięśnia sercowego, gruźlicę) upewnij się wcześniej u swojego lekarza czy Twój aktualny stan zdrowia pozwoli przeprowadzić zabieg w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Lekarz pierwszego kontaktu przed zabiegiem operacyjnym może skorygować leczenie współistniejących chorób.

Wymagane badania

Przed operacją wymagana jest ocena układu krzepnięcia krwi (APTT, INR), wykonanie ogólnego badania krwi (morfologii) oraz poziomu elektrolitów (Na+, K+), kreatyniny oraz ocena grupy krwi. U pacjentów powyżej 40 r.ż. należy wykonać badanie EKG, a u osób ze schorzeniami dróg oddechowych RTG klatki piersiowej i ew. spirometrię.

Plastyka przegrody nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym nie można spożywać posiłków 5 godzin przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym z cięcia skóry w przedsionku jamy nosa. Po odwarstwieniu błony śluzowej, ochrzęstnej i okostnej usuwane są skrzywione fragmenty chrzęstne i kostne, które po odpowiednim wymodelowaniu ponownie umieszcza się w nosie. Chrząstki mocuje się szwami stabilizującymi. W przypadku reopercji i w sytuacjach, w których doszło do zniszczenia chrząstki przegrody nosa brakujący fragment można pobrać z małżowiny usznej lub części chrzęstnej żebra. Dodatkowe szwy łączą brzegi przeciętej skóry. Na końcu zabiegu do jamy nosa wkładane są delikatne, niewidoczne z zewnątrz płytki silastikowe ustawiające przegrodę w nowej, pożądanej pozycji. Osobiście unikam stosowania klasycznej tamponady wewnątrznosowej, która nie jest akceptowana przez pacjentów.

Czas trwania zabiegu wahać się od 45 min do 1.5 godziny.

Przebieg rekonwalescencji

Pacjent pozostaje w szpitalu na pierwszą noc po zabiegu operacyjnym. W nosie pozostają płytki silastikowe usuwane w ciągu 7-10 dni podczas wizyty kontrolnej. W tym czasie pacjent może okresowo mieć trudności z oddychaniem przez nos, co powodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek. Ze względu na obrzęk w nosie trzeba oddychać ustami, co powoduje nieprzyjemne wysuszenie śluzówek jamy ustnej. Towarzyszący dyskomfort można zniwelować przy użyciu środków przeciwbólowych, dostępnych w aptekach bez recepty. Szwy po operacji w przedsionku nosa ulegają samorozpuszczaniu i nie wymagają usunięcia. Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok. 7 dniach. Na zewnątrz nosa niewidoczne są jakiekolwiek ślady czy blizny.

Zalecenia pooperacyjne

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikanie gwałtownego wydmuchiwania nosa. Po operacji zaleca się również unikanie wysiłku fizycznego przez okres około 14 dni i ekstremalnego wysiłku fizycznego (np. siłowi) przez okres 30 dni. W tym okresie konieczna jest szczególna ochrona nosa przed urazami, które mogłyby spowodować przemieszczenie przegrody nosowej. Nie powinno przebywać się na powietrzu zanieczyszczonym pyłami, substancjami chemicznymi i przemysłowymi przez około 30 dni. Należy również przez ok. 14 dni unikać opalania się, sauny, solarium i gorących kąpieli oraz kontaktów z osobami z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Już po kilku dniach od operacji należy bardzo obficie przepłukiwać jamę nosa i zatoki celem ich oczyszczenia z zalegającej wydzieliny oraz skrzepów. Ze względu na suchość w przewodach nosowych i zaleganie skrzepów krwi zaleca się stosowanie tłustych maści lub aerozoli (np. Nollix, Rinopanteina, Panterin, Nozoil). Można również nawilżać błonę śluzową nosa izotonicznym roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej w aerozolu (m.in. preparaty: NasoDrill, Solik, Sinomarin i Marimer). Po zabiegu operacyjnym może pojawić się delikatne krwawienie z nosa. Chcąc opanować ten problem możesz doraźnie (!) zakraplać nos preparatem Xylorhin, Resoxym lub Sulfarinolem. Wszystkie te leki można kupić w aptece bez recepty.

Zabiegi towarzyszące

Wraz z korektą kształtu przegrody nosa często wykonywane są również inne zabiegi takie jak:

Operacja plastyczna nosa – w celu poprawy kształtu nosa zewnętrznego. Połączenie septoplastyki z korektą kształtu nosa jest jedynym słusznym sposobem zapewniającym otrzymanie optymalnego efektu obu zabiegów.

Plastyka małżowin nosowych (konchoplastyka) – umożliwia dodatkową poprawę drożności nosa (w uzasadnionych przypadkach)

Usztywnienie skrzydełek nosa – potrzebna u osób z wiotkimi skrzydełkami nosa, które zapadają się podczas wdechów

Endoskopowa operacja zatok przynosowych (FESS)

Korekta zastawki wewnętrznej nosa

Balonikowanie ujść zatok przynosowych

Balonikowanie trąbek Eustachiusza

Możliwe powikłania

Każdy zabieg chirurgiczny może wiązać się z następstwami, które są wynikiem leczenia ale też mają prawo wystąpić po zabiegu oraz z powikłaniami, które choć nie są wynikiem błędu to są zdarzeniami niepożądanymi, niemniej należy się z nimi liczyć.Znajomość tych niebezpieczeństw oraz ich przyczyn pozwala mi bezpieczniej przeprowadzić zabieg. Wieloletnie doświadczenie, jakim dysponuję gwarantuje bezpieczeństwo, jednakże po operacji plastyki przegrody nosa mogą wystąpić następujące powikłania.

Niegroźne i występujące dość rzadko:

  • Krwawienie, może wymagać założenia opatrunku donosowego
  • Formowanie się strupów, skrzepów, ewakuacja fragmentów tkanek, nieprzyjemny zapach
  • Konieczność oczyszczania nosa i nakładania maści
  • Rozwój zrostów wewnątrznosowych
  • Dolegliwości o charakterze neuralgii
  • Przejściowy brak węchu po zabiegu
  • Przejściowe pogorszenie drożności nosa
  • Infekcja

Bardzo rzadkie, lecz kłopotliwe dla pacjenta:

  • Masywne krwawienie z nosa
  • Niepożądana zmiana kształtu nosa
  • Perforacja przegrody nosa

Powyżej wymieniono większość następstw i powikłań, które mogą wystąpić, ale w medycynie zawsze może dojść do sytuacji jeszcze nieopisanej związanej z nietypową anatomią lub nietypową reakcją organizmu pacjenta.
Proszę, aby ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami zgłosić się bezpośrednio do mnie.

Najczęściej zadawane pytania

Czas oczekiwania na wykonanie zabiegu to około 4 tygodnie. Staramy się w tej kwestii w miarę naszych możliwości dostosować jednak do oczekiwań Pacjenta. Czasami kolejka bardzo się wydłuża a w innych okresach wyraźnie skraca. Dokładne terminy można ustalić telefonicznie lub e-mailowo.

Na wizytę kwalifikacyjną podobnie jak na wizyty kontrolne można zgłosić się do CDT Medicus w Lubinie lub w przychodni Medix we Wrocławiu.

Przed operacją wymagana jest ocena układu krzepnięcia krwi (APTT, INR), wykonanie ogólnego badania krwi (morfologii) oraz poziomu elektrolitów (Na+, K+), kreatyniny oraz oznaczenie grupy krwi. U pacjentów powyżej 40 r.ż. należy wykonać badanie EKG, a u osób ze schorzeniami dróg oddechowych RTG klatki piersiowej i ew. spirometrię. Osoby chorujące na cukrzycę powinny mieć oznaczony poziom cukru we krwi.

Nie. Większość ludzi ma mniej lub bardziej skrzywioną przegrodę nosa i u większości nie ma potrzeby wykonywania zabiegu operacyjnego. Kształt przegrody koryguje się tylko wówczas jeśli Pacjent ma dolegliwości (problemy) będące konsekwencją skrzywienia. Można to ocenić podczas wizyty u lekarza laryngologa.

Najlepiej dla Pacjenta, aby podczas jednego zabiegu skorygować skrzywioną przegrodę nosa oraz zmienić kształt nosa zewnętrznego. Inne rozwiązania mogą nie gwarantować równie dobrych efektów. Każda reoperacja jest zawsze trudniejsza. Kolejnym argumentem jest fakt, że Pacjent poddany jest tylko jeden raz narkozie.

W większości przypadków nie jest to konieczne. Skrzywienie przegrody nosa jest widoczne w trakcie badania laryngologicznego podczas którego lekarz może dodatkowo użyć endoskopu. Jeśli laryngolog podejrzewa współistnienie innych patologii odpowiedzialnych za podawane przez Pacjenta objawy zleca wykonanie badania TK.

Tak. Leki nie powinny wpłynąć na przebieg zabiegu. O innych przyjmowanych przez siebie na stałe lekach poinformuj lekarza.

Aby złagodzić ból pooperacyjny najlepiej przyjmować paracetamol (w syropie, czopku lub tabletce) który dostępny jest w aptekach bez recepty. W przypadku silniejszego bólu skontaktuj się ze swoim lekarzem, który oceni Twój stan i ewentualnie wypisze receptę na inny lek. Staraj się jednak ograniczać przyjmowanie leków p/bólowych ponieważ pogarszają one krzepliwość krwi.

Klasyczna tamponada nosa jest źle tolerowana a jej usunięcie jest zwykle bolesne. Z tego powodu stosuję nowoczesne opatrunki mało uciążliwe dla pacjenta.

Nie. W większości przypadków zabieg nie pozostawia widocznych z zewnątrz śladów.

W niektórych przypadkach może się tak zdarzyć. Wynika to zwykle ze zbyt radykalnej resekcji chrząstek nosa, nieprawidłowego ich ufiksowania i nieostrożnego preparowania.

Nie. Wybroczyny w powiekach spowodowane są osteotomią wykonywana podczas plastyki nosa a nie podczas klasycznej septoplastyki.

Nie. Opatrunek zewnętrzny na nosie np. gips nosi się zwykle po operacji plastycznej nosa ale nie po klasycznej septoplastyce.

W trakcie operacji nie usuwa się całej przegrody nosa, a jedynie skrzywione fragmenty chrząstki/kości które po wymodelowaniu wracają na swoje miejsce w nosie. Po tak wykonanym zabiegu nie ma istotnych ubytków w chrzęstnej części przegrody nosa

Tak. W tracie większości wykonywanych zabiegów korekty przegrody nosa używam optyki endoskopu.

Tak jeśli pozostawione skrzywienie przegrody faktycznie jest źródłem problemów. W niektórych przypadkach za pogorszenie drożności nosa odpowiada patologia zastawki nosa, przerost błony śluzowej, małżowiny puszkowate, polipy itd. Dokladne badanie laryngologiczne i ew. TK zatok wyjaśnią sprawę.

Tak, ponieważ nie ma ryzyka że założenie okularów na nos zmieni jego kształt. Sytuacja jest odmienna w przypadkach kiedy dodatkowo podczas operacji zmieniany jest kształt nosa – m.in. kiedy wykonywane są osteotomie lub używane przeszczepione chrząstki.

Nie wcześniej niż po 14 dniach, a do dużego wysiłku fizycznego i na basen raczej po miesiącu.

Usuwanie szwów z nosa nie jest przyjemne i z tego powodu stosuję wyłącznie szwy których nie trzeba usuwać.

Każdy rodzaj szwu ma swoje zalety i wady. Ja podczas operacji plastyki przegrody nosa preferuję szwy wchłanialne. Usuwanie szwów z przedsionka jamy po operacji nosa jest bardzo nieprzyjemne i dlatego poza wyjątkowymi sytuacjami takich szwów nie używam.

Zależy to od kilku czynników ale zwykle między 3 a 7 dniem po zabiegu.

Wspomniane płytki (inaczej separatory) są zwykle przyszywane do przegrody pojedynczym szwem. Podczas pierwszej wizyty kontrolnej lekarz przecina szew i wyciąga płytki. Procedura jest moim zdaniem bezbolesna.

Jest to mało prawdopodobne. Opisywane są sporadyczne przypadki takich problemów po konchoplastyce, nawet trwałe. Czasami pacjenci po septoplastyce przez kilka dni łzawią. Zdarzyć się też może podrażnienie rogówki przez lekarza operującego lub przez krew pacjenta. Objawy zwykle ustępują samoistnie.

Można. Plastyka przegrody nosa może być tylko jednym z elementów większego zabiegu w obrębie nosa. Można dodatkowo m.in. zmniejszyć, zwiększyć, wyprostować, zwęzić nos, podnieść czubek nosa, usunąć garb itd. Niestety, zwykle ta drobna w opinii pacjenta zmiana wyglądu nosa wymaga znacznie większego zabiegu. Więcej informacji o plastyce nosa znajdziesz w odpowiedniej zakładce.

Zgodnie z zaleceniem lekarza. U większości pacjentów leki natłuszczające, nawilżające i oczyszczające należy podawać jak najszybciej, nawet w pierwszym dniu po operacji.

Nie stosuję tamponady nosa po septoplastyce. Pacjent po operacji przegrody nosa powinien przyjmować w łóżku raczej pozycję z głową wyżej, a nawet pozycję półsiedzącą. Leżenie całkiem na płasko utrudnia spływ krwi żylnej z regionu głowy i szyi co może nasilać krwawienie z nosa.

Nie ma potrzeby masowania nosa po plastyce przegrody. Po 7-10 dniach można masować słupek nosa (wewnątrz) gdzie znajduje się blizna po cięciu aby stała się bardziej miękka. Zwykle, nawet bez masowania nie jest ona wyczuwalna.

Nie zalecam stosowania zimnych okładów na nos po septoplastyce. Zimne okłady raczej nie zmniejszą obrzęku w jamie nosa choć mogą ograniczyć tkliwość wargi górnej i czubka nosa (o ile one występują).

Minimum 3 razy. Pierwszy raz w celu odbycia konsultacji u lekarza operującego (czyli u mnie). Drugi raz celem konsultacji u lekarza anestezjologa (najpóźniej 24h przed operacją). I ostatni raz w dniu zabiegu. Sugeruję jednak co najmniej 1 kontrolną  wizytę (bezpłatną) po operacji.

Przegroda nosa zbudowana jest z chrząstki, kości i błony śluzowej. Za pomocą światła lasera można teoretycznie odparować (usunąć) skrzywione fragmenty przegrody. Nie jest to jednak metoda szeroko stosowana z wielu powodów. Każdy nawet najmniejszy kawałek chrząstki jest cenny i nie należy go z góry niszczyć!! Stosując laser niszczymy bezpowrotnie chrząstkę lub kość pozostawiając w tym miejscu wyłącznie błonę śluzową. Dodatkowo lasery podgrzewają istotnie tkanki co pogarsza ich gojenie. W szpitalu posiadamy laser diodowy oraz laser CO2 jednakże tylko sporadycznie są one używane podczas korekcji przegrody nosa. Lasery stosujemy tylko w przypadkach bardzo niewielkich skrzywień. Są one natomiast częściej wykorzystywane podczas redukcji wielkości małżowin nosowych.

Zwykle takie operacje wykonuję w znieczuleniu ogólnym czyli narkozie. Narkoza zapewnia bezbolesny i bezstresowy przebieg zabiegu – pacjent nie czuje bólu, nie musi odpluwać spływającej do gardła krwi a lekarz może dokładnie i spokojnie przeprowadzić zabieg. W niektórych ośrodkach pacjenci operowani są jednak w znieczuleniu miejscowym.

To zależy od powierzchni zrostów. Małe zrosty można przeciąć np. wspomnianym laserem w warunkach ambulatoryjnych. W wielu jednak przypadkach zrosty powstają z powodu bardzo wąskich przewodów nosowych. Usunięcie zrostów w jamie nosa może wówczas nie poprawić drożności nosa. Wymagana jest wówczas powtórna operacja przegrody nosa.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, że tak będzie. W przypadku występowania mało nasilonych zmian w zatokach po stronie skrzywienia przegrody nosa możliwe jest, że wycofają się one samodzielnie po septoplastyce. W przypadku długo utrzymujących się i masywnych zmian zapalnych w zatokach raczej nie można liczyć na ich ustąpienie i Pacjent wymagać będzie również operacji zatok.

Po septoplastyce w jamie nosa przez kilka dni utrzymuje się obrzęk, zalega wydzielina i zaschnięta krew co sprzyja zakażeniu, które może objawiać się m.in. nieprzyjemnym zapachem. Nie oznacza to, że każdy pacjent po septoplastyce bezwzględnie powinien przyjmować antybiotyk. W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości zgłoś się do lekarza, który oczyści nos i jeśli uzna za stosowne wdroży odpowiednie leczenie.

Po operacji w związku z pogorszoną drożnością nosa pacjent przez kilka-kilkanaście dni oddycha głównie przez usta. Nawet jeśli stara się je zamknąć w dzień to z pewnością przez kilka godzin w nocy śpi z otwartymi ustami. Powoduje to wysychanie błony śluzowej w jamie ustnej i gardle. Aby złagodzić suchość należy pamiętać, aby w okresie pooperacyjnym pić dużo niegazowanej wody.

Tak. Szwy to nic innego jak ciało obce które czasami może spowodować obrzęk i miejscowy stan zapalny. Jest on zwykle niegroźny i przemijający ale wyczuwalny przez Pacjenta w otworze nosowym w którym przecinana była skóra.

Skrzywienie przegrody jest często zasadniczą ale nie jedyną przyczyną pogorszonej drożności nosa. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz powinien ocenić kompleksowo budowę anatomiczną nosa i zidentyfikować miejsca problematyczne które zostaną skorygowane podczas zabiegu. Jeśli tak nie postąpi zabieg może nie przynieść oczekiwanych efektów. Z drugiej strony u niektórych pacjentów z czasem pojawiają się w jamie nosa zmiany wynikające z współistnienia np. nieżytu alergicznego czy zapalenie zatok, które stopniowo ponownie pogarszają drożność nosa.

Przed operacją każdy Pacjent spotyka się z lekarzem anestezjologiem, który będzie odpowiedzialny za znieczulenie podczas operacji. Jeśli masz pytania i wątpliwości poinformuj o tym bez wahania anestezjologa. Nasz zespół anestezjologiczny to bardzo doświadczeni lekarze i pielęgniarki pracujący na co dzień w największych szpitalach w regionie. Jeśli lęk przed narkozą jest głównym argumentem, aby nie poddawać się operacji możesz umówić się w każdym momencie na rozmowę z lekarzem anestezjologiem.

Jeśli septoplastyka wykonywana jest w sposób typowy tzn. wewnątrznosowo to po operacji nie pozostaje widoczna blizna ponieważ cięcie skóry znajduje się w przedsionku jamy nosa. Rzadko, głównie u pacjentów z bardzo dużym skrzywieniem przegrody stosowany jest tzw. dostęp otwarty i wówczas po zabiegu pozostaje niewielka blizna w słupku nosa.

Każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do zwolnienia lekarskiego (L4) w okresie pooperacyjnym.

Odradzam pływanie w basenie, rzece i jeziorze przez pierwszy miesiąc po zabiegu