Pacjenci poddają się operacją korekcyjnym nosa z dwóch zasadniczych powodów. Chcą lepiej oddychać przez nos lub/i oczekują poprawy jego wyglądu. Należy pamiętać, że kształt nosa i jego funkcja są ze sobą bardzo powiązane. Zdarzają się jednak pacjenci z wyraźnie skrzywionym nosem którzy oczekują poprawy jego drożności wyrażając zgodę wyłącznie korektę przegrody nosa (septoplastykę). W takich sytuacjach osiągnięcie optymalnego efektu jest trudne. Widoczna na zewnątrz asymetria sugeruje zwykle niekorzystne przemieszczenie struktur wewnątrz nosa które zakłóca swobodny przepływ powietrza, czyniąc oddychanie utrudnionym. U Pacjentów z silnie skrzywioną przegrodą nosa oraz nosa zewnętrznego najlepszym rozwiązaniem jest więc wykonanie jednego zabiegu podczas którego prostowana jest przegroda oraz korygowany kształt nosa.

Z drugiej strony część Pacjentów zgłaszających się do lekarza oczekuje wyłącznie korekty estetycznej nosa nie zdając sobie sprawy, że ma również skrzywioną przegrodę nosa. W takiej sytuacji podczas jednej operacji poza zmianami w wyglądzie nosa prostowana jest również przegroda. Pozostawienie skrzywionej chrząstki przegrody może spowodować, że w raz z upływem czasu wykrzywi się również nos zewnętrzny. Jest to zgodne z zasadą „as the septum goes, so goes the nose” tzn. „tak jak biegnie przegroda tak biegnie nos”. Skupiając się na aspektach czysto estetycznych lekarz nie może nigdy zapomnieć o funkcji nosa jaką jest dostarczanie powietrza. Celem operacji plastycznej nosa musi być więc optymalizacja drożności oraz wyglądu nosa.

Opis zakresu ingerencji podczas operacji korekcyjnej nosa jest ważnym elementem każdej rozmowy z Pacjentem. Pojęcie operacja korekcyjna nosa jest bowiem  bardzo szerokie i obejmuje szereg różnych procedur m.in. plastykę przegrody nosa, zmniejszenie małżowin nosowych, zmniejszenie czubka nosa, skrócenie nosa, usunięcie garba, wyprostowanie nosa, poszerzenie lub zwężenie grzbietu, rotacja czubka ku górze, zmniejszenie otworów nosowych itd. Niektóre z ww procedur mają na celu zmianę wyglądu nosa inne natomiast głównie poprawę jego drożności. Tylko takie połączenie gwarantuje pacjentowi zadowolenie z efektów zabiegu.